۰۲۱-۲۲۶۹۲۲۴۱

آلومینا و انواع آن در لعاب

یکی از مهمترین موارد کاربرد آلومینا استفاده از آن برای لعاب کاشی و سرامیک انواع ظروف چینی و سرویس های بهداشتی می باشد. همانطور که می دانید فرایند لعاب کاری، یک صنعت مجزا را  به خود اختصاص داده است. یک تعریف ساده و کوتاه از لعاب کاری عبارت است از غوطه ور کردن یک قطعه در محلولی که دارای ترکیب شیمیایی با خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت است؛ محلول لعاب بر روی قطعات، رسوب می کند و زمانی که در کوره در درجه حرارت بالا قرار می گیرد، بر روی سطح مورد نظر، تثبیت می شود.

از آنجایی که در طول فرایند لعاب کاری سرویس های چینی، انواع کاشی و سرامیک، درجه حرارت فوق العاده بالا، اِعمال می‌ شود، در لعاب این محصولات باید ترکیباتی به کار رود که از نظر مقاومت حرارتی و خواص فیزیکی در بهترین شرایط قرار داشته باشند. ساختار سخت و مقاوم آلومینا به عنوان یک ترکیب معدنی موجب شده استفاده از آن برای ایجاد لعاب محکم و بادوام در صنایع کاشی و سرامیک، تولید ظروف چینی و سرویس های بهداشتی بسیار مورد استقبال قرار گیرد. حال به بررسی انواع آن می پردازیم:

آلومینا مخصوص زیرلعاب (Engobes) و لعاب (Glazes):

استفاده از این پودر در ترکیبات لعاب برای ایجاد مقاومت مکانیکی بالا، مقاومت در برابر سایش، شوک‌پذیری حرارتی و مقاومت خوردگی شیمیایی ضروری است. لعاب می‌تواند مات (matt) یا براق (glossy)، شفاف (transparent) یا نیمه مات (opaque) باشد. آلومینا با درجه کلسیناسیون بالا جلوه‌‍ ای براق به لعاب می‌دهد در حالی که آلومینا فعال (reactive) اثری مات یا نیمه مات برای لعاب ایجاد می‌کند. این پودر با درجه کلسیناسیون بالا (کلساین) می‌تواند انبساط حرارتی لعاب را کنترل کند.


آلومینا مخصوص نیمه شفاف سازی (opacification):

ویژگی‌های پراکندگی نور و ضریب شکست بالا در اکسیدهایی با درجه کلسیناسیون متوسط موجب می‌شود در ساخت قطعات فوق سفید یا لعاب و زیر لعاب کدر یا مات مناسب باشد. اکسید واکنش پذیر (reactive) می‌تواند جایگزین بخشی از زیرکونیا به کار رفته در فرمول لعاب شود و موجب سفید یا نیمه مات شدن آن شود. برای استفاده از این گرید اکسید برای بدنه‌های سرامیکی سفید بهتر است از نوع ریز شده آن توسط بال میل استفاده شود.

آلومینا مخصوص کاشی و سرامیک‌های ضد لغزش(anti-slip):

این پودر اکسیدی را می‌توان به منظور افزایش اصطکاک و در نتیجه خاصیت ضد لغزندگی کاشی و سرامیک اضافه نمود. به طور خاص این نوع اکسید سرامیکی بیشتر در کاشی‌های بدون لعاب، موزاییک و کاشی‌های با سطح خشن مخصوص آشپزخانه، حمام، استخرها و همچنین بسیاری از سطوح مناطق صنعتی می‌توان استفاده نمود.

آلومینا مخصوص خمیر شیشه لعاب (Frit):

کروندوم مصنوعی یکی از اجزا تشکیل دهنده شبکه شیشه آمورف در لعاب یا بدنه‌های کاشی سرامیک است. این اکسید سرامیکی به عنوان تثبیت کننده در شبکه شیشه‌ای استفاده می‌شود تا از تبلور مجدد جلوگیری کند. بسته به اثر مورد نیاز می‌توان از آلومینا واکنش پذیر (reactive)، نیمه فعال (semi reactive) و کلسینه شده (hard calcined) برای این کاربرد استفاده کرد.

آلومینا مخصوص ظروف و سرویس‌های بهداشتی (tableware and sanitary ware):

از این پودر کلسینه شده برای ساخت بدنه‌های ظروف و سرویس بهداشتی استفاده می‌شود. بدین ترتیب می‌توان شوک پذیری حرارتی این قطعات را بهبود بخشید همچنین می‌توان باعث افزایش خواص مقاومت بر سایش و مقاومت مکانیکی شد. برای ساخت ظروف بهداشتی و کسب خواص بهینه‌تر بهتر است از آلومینا کلسینه شده در دمای بالا و ریز شده توسط فرآیند بال میل استفاده نمود.